Yaşam

AB Fizik ve Matematik bölümlerinin akreditasyonu 5 yıl uzatıldı.

Kalite ve akreditasyon kültürü Ege Üniversitesi’ndeki tüm birimler tarafından benimsenmiştir.

Türkiye’de YÖKAK tarafından tam akreditasyona sahip ilk üniversite olan Ege Üniversitesi’nde kaliteyi sürdürülebilir kılmak için çalışmalar devam ediyor. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik ve Matematik lisans programlarının akreditasyonu; Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programı Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (FEDEK) tarafından 5 yıl süreyle uzatılmıştır. Akreditasyon Belgesi, Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçer Ayaz ve fakülte akademisyenleri.

Ege Üniversitesi’ndeki programların yüzde 70’ten fazlasının akredite olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Ülkemizde tam akreditasyon alan ilk üniversite olmanın sorumluluğuyla, bu kalite bilincini birimlerimize yaymaya ve kaliteyi bir kültür haline getirmeye devam ediyoruz. 2021 yılında ilk kez akredite olan Matematik ve Fizik bölümlerimizin akreditasyonu 5 yıl daha uzatılarak eğitim kalitesi bir kez daha tescillendi. Öğretmenlerimizi, öğrencilerimizi ve emeği geçen tüm paydaşlarımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.”

“Sekiz bölümden altısı akredite”

Fen Fakültesi’ndeki 8 lisans programından 6’sının akredite olduğunu belirten Dekan Prof. Dr. Dinçer Ayaz, “Fen Fakültesi; Astronomi ve Uzay Bilimleri, Biyokimya, Biyoloji, Fizik, İstatistik, Kimya, Matematik I. Öğretmenlik ve Matematik II. Öğretmenlik dahil 8 lisans programı bulunmaktadır. Bu programlardan 6 tanesi FEDEK tarafından akredite edilmiştir. Kalite iyileştirme çalışmaları kapsamında yapılan değerlendirmeler sonucunda fakültemizin birçok bölümünün kalitesi FEDEK akreditasyon belgeleri ile tescillenmiştir. 2023 yılında Fakültemizin Biyoloji ve Kimya Bölümleri de FEDEK akreditasyonu için başvurmuş ve değerlendirme aşamasını beklemektedir. FEDEK’in değerlendirme kriterlerinin ortasında programlar, programa kayıtlı öğrencilerin başarısı, programın öğretim hedefleri, programın çıktıları, öğretim planı, öğretim ekibi, idari yapı, ve program altyapısı. Bu kriterleri yerine getiren ve akreditasyonun devamını sağlayan Fizik ve Matematik bölümündeki hocalarımıza ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu